Bezpieczne dziecko w sieci

laptop

W czasach, gdzie co najmniej jeden komputer z łączem internetowym znajduje się domu należy z troską zadbać o treści, które nasze dzieci mogą znaleźć w sieci. Dla nich priorytetem powinny być strony pomocne naukowo umożliwiające im zdobywanie rzetelnych informacji. Komputer stanowi dla nich też rozrywkę i w tym momencie pojawiają się zagrożenia w sieci. Instalując oryginalnie zakupione gry komputerowe mamy pewność, z czym zetknie się nasze dziecko. Przy dostępnych grach online nasza kontrola jest już mniejsza.

Zagrożenia dla dziecka w sieci

Niebezpieczne, lub demoralizujące treści w internecie jest bardzo łatwo znaleźć. Wystarczy wejść na mniej chronioną stronę internetową, gdzie pojawiające się reklamy innych stron lub gier mogą być gorszące. Ważnym jest też, by dzieci nie wchodziły na strony niewiadomego pochodzenia i nie ściągały plików z nieznanych źródeł, by nie zainfekować dysku komputera. Może to skutkować utratą danych, co za tym idzie- utrata ważnych dokumentów, informacji o kontach bankowych itp. To, o co musimy się troszczyć, to czystość informacji, które znajduje nasza pociecha w sieci. Gdy jest się młodym nastolatkiem bardzo łatwo jest zapędzić się w zakamarki internetu dla osób powyżej 18 roku życia. Tak wczesne odkrywanie tego typu materiałów może poważnie wpłynąć na jego psychikę. Internet lubi szokować.

oczy

Można w nim znaleźć dosłownie wszystko. Jest jak wszechświat- nigdy się nie kończy. Brutalność to kolejny aspekt znajdujących się treści w internecie. Można znaleźć filmy z przemocą, zdjęcia, teksty, gry. Może to prowadzić do wypaczenia wrażliwości dziecka. Uzależnienie to kolejny problem. Bardzo łatwo dziecku jest sfokusować się jedynie na życiu w sieci. Szczególnie, gdy ma w nim zupełnie odmienne życie, od tego w rzeczywistości. W internecie możesz być kim chcesz i rozmawiać z kimkolwiek chcesz. W takich sytuacjach bardzo łatwo jest być ułomnym społecznie, co dyskwalifikuje młodą osobę przed sukcesami w prawdziwym życiu. A na podstawie znajomości internetowych pojawia się kolejne zagrożenie- nigdy nie wiesz, kto jest po drugiej stronie. A często te osoby mają niebezpieczne wobec naszych dzieci zamiary.

Jak chronić nasze dzieci?

Istnieją programy monitorujące kroki naszych dzieci w sieci. Pozwalają one na bezpieczne przeglądanie stron internetowych bez narażenia naszego dziecka na niestosowne treści. Gdy pojawi się pokusa by wejść na zakazaną stronę połączenie od razu zostaje zerwane. Instalowane programy posiadają w swojej bazie pół miliona adresów gorszących stron dla naszych dzieci, które od razu zostają blokowane. Dzięki temu nasze dzieci nie tak łatwą dostaną się do treści pornograficznych, nie znajdą łatwego dostępu do narkotyków i ominie ich wciągnięcie do sekt.

apple

Wszystkie adresy stron odwiedzonych przez nasze dziecko zostają zapisane i dzięki temu dowiemy się, co nasze dziecko szukało w sieci. Gdy znajdziemy podejrzany adres, od razu możemy interweniować.

Programy rodzicielskie są w stanie również kontrolować czas, jaki nasze dziecko poświęca przed komputerem. Wystarczy kliknąć w odpowiednią opcję i zablokować dostęp do internetu o konkretnych porach (więcej dowiesz sie na elektromaniacy.pl).

Strony z czatami są obowiązkowe do zablokowania i tak też będzie, gdy będziemy monitorować nasze dziecko. Na czatach bardzo łatwo poznać fajną koleżankę, która w rzeczywistości jest 50 letnim pedofilem.
Kiedyś rodzić musiał być fizycznie koło dziecka i obserwować, co ono robi. Teraz rozwój technologiczny i systemy monitoringów zrobi to za nas. Dbajmy o nasze dzieci .