Kolorowe wykończenie wnętrz, czyli patchwork

nici

Jeśli ktoś nie słyszał, czym jest patchwork we wnętrzu, to na pewno miał okazję poznać ten charakterystyczny styl. Geometryczne wzory o różnych, często nasyconych kolorach szybko zyskały popularność i uznanie. Wykorzystywane są nie zarówno do wnętrz tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Doskonale ożywiają i odświeżają pomieszczenie.

Skąd wziął się patchwork?

Unikatowa forma łączenia kolorów i wzorów zrodziła się w Anglii, gdzie początkowo był formą radzenia sobie mieszkańców z problem biedy i ubóstwa. Łączono wtedy zebrane kawałki ubrań w całe materiały idealne na narzuty lub koce. Z czasem czynność, która była koniecznością, zaczęła się rozprzestrzeniać po świecie jako oryginalna forma aranżacji wnętrz. Dziś patchwork przybiera różne formy i w zależności od preferencji i gustu może być mieszanką intensywnych kolorów i wzorów lub mieć nieco subtelniejszą i stonowaną formę.

Oryginalne meble

Początkowa forma narzuty zdominowała wiele innych elementów wyposażenia i wykończenia wnętrz. Szczególne walory estetyczne prezentowane są przez patchworkowe meble, a dokładniej fantazyjne fotele, sofy i krzesła. Tapicerka pozszywana z różnych wzorów łączy w sposób harmonijny kolorowe motywy i faktury. Dominującymi figurami geometrycznymi są kwadraty, koła i trójkąty, a skrawki materiałów przedstawiają kratkę, paski, pepitkę, kwiaty, koła i wiele innych.

błękit

Patchworkowe płytki

Na podłogę i na ścianę, do łazienki, kuchni, a nawet salonu – współczesne płytki o patchworkowym wzorze zachwycają barwami i wzornictwem. Najczęściej przedstawiają kolory nieco stonowane, mają kwadratowy kształt i są rektyfikowane. Doskonale prezentują się w towarzystwie innych, gładkich płytek lub powierzchni. Warto jednak pamiętać, że nieumiejętne wykorzystanie tak charakterystycznego i oryginalnego wzoru we wnętrzu może przynieść odwrotne rezultaty i zamiast atrakcyjnej aranżacji, powstanie powierzchnia pełna chaosu. Należy zatem przemyśleć koncepcję i wyłącznie w wybranych elementach skorzystać z patchworkowego wzoru.

kolory-teczy

Z czym łączyć patchwork?

Unikatowy styl wymaga niewyróżniającej się bazy. Najlepszym tłem dla patchworkowych sof, foteli i innych elementów dekoracyjnych są jednokolorowe, jasne tła. Idealnie w takiej kompozycji sprawdzi się biel, beż, szarość, a także imitacje betonu. Bardzo łatwo jest przesadzić z ilością kolorowych dodatków, dlatego warto zachować umiar i patchworkowe dodatki połączyć z harmonizującymi z nimi jednokolorowymi ozdobami. Istnieje kilka żelaznych zasad, których należy przestrzegać, aby w patchworkowym wnętrzu uniknąć bałaganu i nieporządku.

Kilka inspiracji:

https://artpasaz.pl/dekoracje/obrazy-nowoczesne-2/
https://obrazynasciany.pl/obrazy/dyptyki/
https://www.dekorolka.pl/fototapety-czarno-biale

Jeśli w pomieszczeniu znajduje się wzorzysty dywan, warto zainwestować w patchworkowe dodatki, a zrezygnować z mebli w tym stylu. Natomiast wielobarwny wypoczynek dobrze jest połączyć z jasną podłogą i meblami w kolorze białym lub jasnego drewna. Nada to wnętrzu harmonii i sprawi, że będzie wyglądało stylowo i elegancko.