Materace dla alergika

Osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie powinny ze szczególną starannością podejść do kwestii wyboru materaca. W ich przypadku chodzi nie tylko o jakość snu, lecz również znacznie poważniejsze kwestie zdrowotne, wynikające z obecności alergenów.

 

Reaguj szybko

Jeżeli stajemy przed koniecznością kupna materaca do nowego łóżka, a cierpimy na alergię, najlepiej od razu rozejrzeć się za modelami o działaniu antyalergicznym. Jeśli zaś mamy już materac, ale zauważamy u siebie pojawiające się reakcje alergiczne, które mogą wywoływać kurz albo roztocza, albo powłoka materaca, jak najszybciej trzeba go wymienić na model antyalergiczny, zanim nasz stan zdrowia się pogorszy. Niestety, to, że przez większość życia nie cierpieliśmy na żadne alergie, nie oznacza, iż nie pojawią się one w późniejszym okresie. Wpływ na to może mieć na przykład niewystarczające dbanie o czystość pomieszczenia.

materac

 

W przypadku osób cierpiących na alergie odradza się zakup materacy, które wykonanie są z tworzyw naturalnych. Eksperci podkreślają, że wełna, trawa morska albo końskie włosie znacznie mocniej przyciągają kurz (nie mają tak zwanych właściwości antystatycznych) i wilgoć od modeli, które wykonane są z tworzyw sztucznych. A tam, gdzie kurz i wilgoć, tam bardzo łatwo rozwijają się roztocza. Intensywny kontakt z nimi mamy właśnie podczas snu. Specjaliści są zgodni co do tego, że jedynym naturalnym tworzywem, które sprawdza się w materacach, jest bawełna. Pozostałych należy dla własnego dobra unikać.

 

Wybierz tworzywa sztuczne

Zdaniem ekspertów osoby cierpiące na alergie powinny przede wszystkim rozważyć zakup któregoś z modeli materacy piankowych. Niestety, będą to raczej modele wyższe, tym samym więcej kosztujące, ale na zdrowiu lepiej nie oszczędzać. Najlepiej sprawdzą się materace, do których produkcji wykorzystano zarówno piankę wysokoelastyczną, jak i piankę termoelastyczną. Dzięki takiemu połączeniu tworzyw osiąga się jednocześnie i wielką wygodę spania, i skuteczniejszą ochronę przed roztoczami.

Korzyścią z wybrania materacy piankowych jest to, że stanowią one złe środowisko dla powstawania roztoczy. Modele dla alergików, czyli te już z nieco wyższej półki, są wyprodukowane w takim sposób, że znakomicie przepuszczają one powietrze oraz bardzo słabo przyswajają wilgoć. Wykorzystanie elementów termoelastycznych powoduje z kolei, że świetnie dopasowują się one do ciała, przez co powinny o nich pomyśleć osoby, które oprócz problemów alergicznych, mają również dolegliwości związane z kręgosłupem.

Materace termoelastyczne to niejedna polecana opcja dla alergików. Mogą oni szukać  odpowiedniego dla siebie modelu wśród tych, które wykonane zostały z lateksu. Aczkolwiek w tym przypadku eksperci nie są zgodni. Część jest za takim wyborem, część zaś uważa, że lateks może powodować u niektórych osób reakcje alergiczne. Zwolennicy są zdania, że lateks znajduje się przede wszystkim wewnątrz materaca, głęboko pod powłoką z materiału, a uczulenia powodować może jedynie bezpośrednie zetknięcie się skóry z lateksem. Warto też mieć świadomość, że dostępne na rynku materace lateksowe są mieszanką lateksu sztucznego i naturalnego. Stuprocentowo naturalne zdarzają się niezwykle rzadko.