Projektowanie w 3D, makiety architektoniczne i budowa domu

domy-wzgorze

Co wspólnego ma architektura z modelowaniem 3D? Współcześnie istnieje wiele wspólnych mianowników. Aby się o tym przekonać należy cofnąć się o kilkadziesiąt – może kilkanaście lat i powrócić do fundamentów obu tych profesji.

Architekt tracący w oczach.

Współcześnie z architektem jest trochę jak z farmaceutą. Z roku na rok oba te zawody tracą uznanie i swego rodzaju poszanowanie w społeczeństwie. Ktoś powie – wszystkiemu winna jest komercjalizacja. Owszem, jest w tym krzta racji, bowiem wzorce czerpane z zachodu niejako zmuszają nas do skracania dystansu bez względu na profesję jaką się paramy. I tak jak kiedyś architekt stawał pod względem splendoru na równi z lekarzami, prawnikami, tudzież nauczycielami, tak dziś samo określenie – architekt nie budzi sensacji. Inny ktoś powie – wszystkiemu winny jest system edukacji. I tu racji jest więcej, ponieważ współcześnie nie trzeba posiadać ponadprzeciętnych zdolności w jakiejkolwiek dziedzinie – ważne, by na uczelni zmieniono raz do roku okna, ewentualnie pomalowano ściany. Dziś architektem może zostać każdy – kiedyś wyłącznie wybrani. Wybrani, czyli wszyscy ci, którzy łączyli w sobie unikalne talenty w zakresie sztuki artystycznej i przedmiotów ścisłych. Ale co ma osobowość architekta na przestrzeni lat do projektowania w 3D? Wbrew pozorom wiele…

Projektant zyskujący w oczach.

Projektowanie w innowacyjnej technologii 3D to nie lada wyzwanie. Przekonało się o tym wiele osób, które próbowały tego trudnego procederu. Większość zapaleńców paradoksalnie spaliła się w przedbiegach i po dziś korzysta z gotowców w postaci darmowych projektów w formacie STL. Na szczęście istnieje swego rodzaju… nazwijmy to elitą – grupa osób, która swymi działaniami w projektowaniu wciąż nawiązuje do klasycznych wzorców. Mowa o architektach. Jedyną barierą dla architektów odnoszących sukcesy zawodowe w minionej epoce jest tzw. komputeryzacja dziejów. Przedstawiciel wspomnianego fachu winien być w dużej części informatykiem – bez tego ani rusz. Znajomość podstawowych programów to gwarant sukcesu w zaawansowanej technologicznie współczesności. Aby się o tym przekonać wystarczy znaleźć wolne popołudnie i wybrać się na najbliższe targi architektoniczne. Architektoniczne makiety lśniące na wystawkach są w całości wydrukowane w technologii 3D, a druk ten poprzedza rzecz jasna projekt stworzony przez… No właśnie.

Wnioski i podsumowanie.

Zatem mamy do czynienia z architektem zajmującym się modelowaniem w 3D, czy projektantem w 3D zajmującym się architekturą? Dopóki dopóty nie powstanie kierunek opiewający w modelarstwo w 3D nie sposób będzie odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Tak, czy inaczej jest to bardzo ciężka praca wymagająca od groma talentów – zarówno tych natury humanistycznej (wszak projektanci i architekci to również artyści), jak i tej ścisłej. Może dlatego profesja ta wciąż u niektórych wzbudza wiele szacunku i uznania?

Sprawdź: https://comparic.pl/