Urządzamy pokój dla niemowlęcia

To cudowna nowina!  Będziemy rodzicami. Niedługo do naszej rodziny dołączy kolejny, malutki jej członek. Mimo, że będzie naprawdę małym człowiekiem, jego potrzeby będą naprawdę spore. Jak przygotować dom na nadejście niemowlaka?

Specjalne meble dla małych ludzi

Urządzając pokój dla niemowlęcia, musimy się przygotować na pojawienie się w domu sporej ilości nowych, zabierających miejsce rzeczy. Po pierwszy, niezbędne będzie łóżeczko. Nie musi ono stać w pokoju malucha, dużo wygodniej dla rodziców jest ustawić je w sypialni koło swojego łóżka. Można także do sypialni wybrać specjalną dostawkę do dużego łóżka lub kosz Mojżesza – rozwiązania dla najmniejszych dzieci, żeby zawsze były w bezpiecznej odległości od rodziców. Warto wziąć pod uwagę, że dostawki i kosze są bardzo małe i dzieci stosunkowo szybko przestają się w nich mieścić. Ale zaletą kosza jest to, ze można go nosić ze sobą po całym mieszkaniu. Jeśli nie chcemy kupować kilku sprzętów, możemy zdecydować się na łóżeczko rosnące wraz z dzieckiem. Istnieją na rynku specjalne modele łóżeczek którym można zdjąć nie tylko jeden bok w miarę dorastania dziecka, ale z biegiem czasu zamienić je w pełnowymiarowy tapczanik dla przedszkolaka. Niektóre modele mają zakres wiekowy od 0 nawet do 7 lat.
Kolejnym niezbędnym w wyposażeniu dziecięcego pokoju meblem będzie przewijak. Najbardziej praktyczne są komody z przewijakiem zamontowanym na górze. Taki mebel pomieści całą niemowlęcą garderobę i wszystkie niezbędne podczas przewijania akcesoria. Kiedy maluch wyrośnie już z przewijaka, można go zdemontować bez rezygnacji z funkcjonalnej komody. Na rynku dostępne są także mobilne modele przewijaków na stelażu, bardzo praktyczne jeśli poszukujemy czegoś składanego lub przewijamy malca w łazience. Jeśli nie mamy miejsca na oddzielny przewijak, możemy zdecydować się na taki nakładany na łóżeczko. Taki przewijak jest malutki i zmieści się w każdym pokoju.

Kiedy mały człowiek trochę podrośnie, pojawi się potrzeba kolejnych zakupów. Niezbędnym domowym meblem będzie odpowiednie krzesełko do karmienia. Na rynku dostępny jest szeroki wybór modeli. Tutaj też możemy zdecydować się na fotelik rosnący wraz z dzieckiem. Można kupić takie, z których finalnie powstanie krzesełko i stoliczek dla przedszkolaka albo takie, które można zamienić w wygodne krzesełko do czytania książeczek.

Miękko, przytulnie , komfortowo

Wybierając meble i elementy wykończeniowe do pokoju najmłodszego członka rodziny, wybierajmy produkty oznaczone atestami bezpieczeństwa. Wybierając pościel i inne dekoracyjne tekstylia, zwróćmy uwagę, by były wykonane z antyalergicznych, bezpiecznych tkanin. Pokój dziecka warto urządzić w jasnych, stonowanych kolorach, ponieważ wraz z przybywaniem zabawek będzie w nim wystarczająco akcentów kolorystycznych. Bezpiecznym wyborem jest biel i naturalny kolor drewna, gdyż dają dobre tło do kolorowych dodatków i są stonowaną bazą do wszelkich zmian aranżacji.

W pokoju noworodka warto postawić na wyraziste akcenty w kolorach czerni i czerwieni, gdyż takie kolory najmniejsze dzieci widzą najlepiej. Oczywiście zadbajmy, żeby nie było ich zbyt dużo – wystarczy jeden intensywny w kolorze mobil nad łóżeczkiem lub dekoracyjne aplikacje na ścianie. Urządzając pokój dla starszych dzieci, musimy zachować równowagę między dziecięcym upodobaniem do postaci  bajek a naszym zmysłem estetycznym. Bardzo popularne są wzory uproszczone, symboliczne, które przypominają maluchom o ulubionych  postaciach, kształtując jednocześnie dobry smak i poczucie estetyki, nieco zachwiane przez wszechobecny kolorowy plastik.