Urządzanie kuchni – czego nie robić

Urządzenie kuchni w mieszkaniu albo domu jest sprawą, do której należy podejść z wielką starannością. Niestety, podczas aranżacji tej części loku sporo osób popełnia błędy. W większości przypadków te same.

Bez względu na to, czy spędza się w domu mało czasu, bo większość dnia pochłania praca, czy bywa się w niej wiele razy w ciągu 24 godzin, bo wychowuje się małe dziecko albo pracuje w formie home office, oczekuje się od tego miejsca, że będzie urządzone funkcjonalnie, praktycznie, że będzie się z niego łatwo korzystać. Aby tak było, należy zawczasu przyłożyć się do aranżacji pomieszczenia i pewnych rzeczy nie robić. Jakich?

Blat kuchenny zbyt niski

Na pewno co najmniej kilka razy dziennie będziemy coś kłaść i robić na blacie kuchennym. Niech to będzie tak wygodne, żebyśmy w ogóle nie zwracali na blat uwagi (poza zachowaniem go w czystości, rzecz jasna). Dlatego musi on być zamontowany na odpowiedniej wysokości, żeby bez kłopotu mogła z niego korzystać osoba dorosła. Kiedyś blaty kuchenne montowano na wysokości 85 cm. Ten standard nie przystaje do współczesności. Aranżując kuchnię, warto dopasować tę wysokość do swoich gabarytów. Wyższa osoba lepiej, żeby miała blat zamontowany wyżej, niższa, nieco niżej. Klucze jest wygoda.

Umieszczanie kuchenki w narożniku

Podobnie jak w przypadku zbyt niskiego blatu, także w tym aspekcie urządzania kuchni kluczem jest wygoda i funkcjonalność. Choć nowoczesnych i funkcjonalnych przykładów aranżacji kuchni nie brakuje, wciąż spotyka się kuchenki umieszczane w roku. A jest to niepraktyczne. Ogranicza dostęp do urządzenia, bo swobodę ruchów ma się mniejszą. Jeśli w kuchni są dwie osoby, muszą się przepuszczać, aby coś na kuchence podgrzać, ugotować lub upiec. Umieszczając kuchenkę bardziej na środku i dając dwa skrzydła blatu po bokach, zyskujemy nie tylko wygodę korzystania, lecz również podnosimy walory estetyczne kuchni.

Umieszczanie kuchenki i zlewozmywaka po przeciwnych stronach

W kuchni na pewno choćby od czasu do czasu coś się gotuje, trzeba przenieść gorący garnek i wylać jego zawartość do zlewu. Jeśli zamontujemy kuchenkę i zlew po przeciwnych stronach kuchni, będzie to bardzo niewygodne, niepraktyczne, pomijając już dość niskie walory estetyczne takiej aranżacji. Kuchenka i zlewozmywak powinny znajdować się obok siebie. Zyskujemy na estetyce i z całą pewnością na wygodzie korzystania z kuchni. Przeniesienie gorącego garnka i opróżnienie go, będzie szybkie i bezpieczne.

Zbyt mało miejsca obok zlewozmywaka

Kuchnię trzeba aranżować również z myślą o wygospodarowanie pewnego procentu wolnej przestrzeni. Nie chodzi o to, aby upychać wszystko, co do milimetra, lecz głównie o to, żeby wygodnie można było korzystać z pomieszczenia, czyli również, aby było w nim miejsce  na pozostawienie czegoś – gotowego jedzenia, owoców w koszyku, pojemnika na pieczywo, stojaka na noże, płynów do czyszczenia itp. Dlatego urządzając kuchnię, należy mieć w pamięci, że poza odpowiednim rozmieszczeniem, zamontowaniem czegoś na odpowiedniej wysokości, trzeba zostawić trochę wolnej przestrzeni. Żeby było praktycznie i nieklaustrofobicznie.

Za duże odległości między sprzętami

Do kuchni przychodzimy w konkretnym celu, najczęściej, aby przygotować posiłek, zjeść go, umyć naczynia, zrobić herbatę, kawę. Skoro kluczem naszej aranżacji kuchennej powinna być wygoda, nie umieszczajmy sprzętów zbyt daleko od siebie. Lodówka niech nie będzie po jednej stronie kuchni, a blat po drugiej. Niech nie trzeba będzie po przyprawy do obiadu iść do szafki zawieszonej na drugim końcu kuchni, daleko od blatu. Jeśli gotujesz regularnie, ważne jest, żeby proces ten był wygodny i możliwie najmniej czasochłonny. Myśląc zawczasu nad urządzeniem kuchni, możesz zyskać właśnie komfort i oszczędzić czas.