Urządzanie salonu na poddaszu – porady

Salon na poddaszu może być pięknym, wygodnym, funkcjonalnym miejscem, w którym będzie się chciało spędzać czas i które zrobi wrażenie na gościach. Aby się takim stał, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, zanim go urządzimy.

Pomysł i plan

Choć to brzmi banalnie, pomysł to kluczowa kwestia, od której powinno się rozpocząć cały proces. Wizualizacji aranżacji poddasza na salon jest mnóstwo. Zarówno salonu na poddaszu z dachem płaskim, jak i z dachem skośnym. Dlatego warto wszystko dokładnie prześledzić projekty, zastanowić się, jakie rozwiązania podobają nam się, a następnie sprawdzić, czy są możliwe do zastosowania w przypadku naszego poddasza.

Dalszą kolejnością jest zmierzenie powierzchni i dopasowanie do niej mebli i urządzeń dostępnych w sklepach. Jeżeli robimy wszystko na wymiar, zmieni się wysokość wydatków. Musimy wiedzieć, ile funduszy możemy przeznaczyć na adaptację i założyć, że do tej kwoty trzeba będzie coś dorzucić, bo w trakcie robót zwykle okazuje się, że potrzebne jest coś jeszcze. Z góry założona kwota na adaptację nieczęsto jest wystarczająca.

Światło i wentylacja

Żeby przyjemnie spędzało nam się czas w salonie na poddaszu, musi być ono odpowiednio oświetlone. Ważniejsze dla naszych oczu jest oczywiście światło naturalne. Dlatego istotną kwestią jest dobranie do salonu odpowiednich okien. Ich oferta jest ogromna, więc problemu ze znalezieniem właściwych nie powinno być.

Warto też poświęcić czas na rozmieszczenie w salonie sztucznego oświetlenia. Na górze, z boku, w podłodze. Najlepiej sprawdza się oświetlenie punktowe zamontowane z boku lub na górze. Wiszące lampy mogą ograniczyć przestrzeń. Raczej stosować lampy stojące oraz podwieszane sufity, w których zainstalowane będą górne punktowe lampy.

Trzeba zadać o odpowiednią wentylację salonu. Pamiętając, że przepisy jej dotyczące wymagają, żeby przewody wentylacyjne miały minimalną długość 2 metry. Zanim cokolwiek zacznie się robić w kwestii aranżacji salonu na poddaszu, trzeba to dokładnie przemyśleć.

Rozwiązaniem może być umieszczenie systemów z dodatkowymi wentylatorami.

Aranżacja przestrzeni

Na poddaszu świetnie sprawdzają się otwarte przestrzenie. Tak więc, jeśli to jest możliwe, warto rozważyć połączenie kuchni z salonem poprzez wydzielenie jadalni. Da to wrażenie większej powierzchni. Jeżeli zwyciężyła opcja salonu oddzielonego od kuchni, wydzielić pomieszczenia można, stosując ścianki szklane albo z płyt gipsowo-kartonowych, albo cegieł.

Wrażenie większej przestrzeni można osiągnąć również poprzez odpowiednie dobranie mebli do salonu oraz odpowiednie ich rozmieszczenie. Nie powinny być za wysokie, ponieważ zaburzą proporcje pomieszczenia. Lepiej wybrać meble niższe, które bezpośrednio stawia się na podłodze. Dobrze sprawdzają się w salonach na poddaszu niskie komplety wypoczynkowe. Rozmieszczając łóżko, sofę, kanapę, trzeba pamiętać o umieszczeniu jej tyłem do ściany skośnej (wstając, nie uderzymy się). Stoły, stoliki, szafki, komody – te meble najlepiej będzie wykonać na zamówienie, pod konkretny wymiar. Warto rozważyć w salonie na poddaszu umieszczenie szafy wnękowej.

Kolorystyka

Salon na poddaszu zaleca się urządzać w jasnej tonacji. Ze względu zarówno na kwestie oświetlenia, jasności pomieszczenia, jak i wrażenia większej przestrzeni, jakie dają jaśniejsze kolory. Będzie to być może największe pomieszczenie na poddaszu, do tego takie, w którym będziemy przyjmować gości, dobrze byłoby więc dobrać odpowiednie kolory. Jakie? Najlepiej sprawdzają się biel, beż, żółty, ewentualnie ciepły brązowy kolor. Bardziej wyraziste barwy można stosować na mniejszej powierzchni dla zaakcentowania czegoś.