Wnętrza i ich funkcja

przytulny-salon

Funkcja, jaką wnętrze ma spełniać w dużej mierze determinuje to, jak wygląda i co się w nim znajduje. Weźmy np. kuchnię – najważniejsze wydają się w niej urządzenia, takie jak lodówka czy kuchenka gazowa (ew. indukcyjna czy elektryczna).

Ponadto w kuchni powinny znaleźć się szafki na produkty, sztućce i wszelkie narzędzia do obróbki kuchennej. Często w kuchni znajduje się również stół i kilka krzeseł, dzięki czemu możemy spożywać w niej posiłki. Raczej rzadko spotyka się natomiast fotele lub kanapy. Jeśli chodzi o wnętrze kuchni ważne jest, aby podczas projektowania uwzględnić dużą wilgoć, z jaką zawsze mamy do czynienia w miejscach, w których przygotowuje się posiłki, dlatego rozsądniejsze wydaje się używanie w niej tworzyw sztucznych niż drewna oraz wyłożenie kafelkami ścian bezpośrednio narażonych na kontakt z parą czy kuchennymi zabezpieczeniami.

W łazience natomiast najważniejsze jest miejsce, w którym będziemy się myć – prysznic lub wanna. Często znajduje się w niej również pralka, umywalka, szafka na kosmetyki i lustro (czasami również kilka luster). Ponadto dobrze zadbać o to, aby znalazło się w niej kilka wieszaków i haczyków, dzięki którym możemy mieć pod ręką zdjęte ubranie, ręczniki, szlafrok, etc. Zarówno kuchnia jak i łazienka powinny zostać urządzone w taki sposób, abyśmy dobrze się w nich czuli, można uzupełnić o swoje ulubione motywy jak http://artpasaz.pl/dekoracje/obrazy-nowoczesne-2/plakaty-na-sciany/. Estetyczny aspekt pomieszczeń użytkowych bywa zaniedbany, tymczasem w praktyce okazuje niezwykle ważny. Schludność kuchni jest bardzo ważna jeśli chodzi o nasze samopoczucie podczas gotowania i spożywania posiłków. Dla kogoś, kto woli żywić się w domu niż na mieście ma to kolosalne znaczenie. Nie inaczej jest w przypadku łazienki. Powinniśmy nie tylko móc się w niej umyć, ale również odpocząć, zrelaksować. Szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy tak trudno jest znaleźć choć odrobinę czasu dla siebie.

kuchnia-w-bieli

Kolejnym wnętrzem, o którym warto w tym miejscu wspomnieć kilka słów, jest sypialnia. Na pewno powinna być urządzona w taki sposób, aby sprzyjała efektywnemu odpoczynkowi, stwierdzenie to jest jednak o tyle kłopotliwe, że dla każdego może znaczyć zupełnie coś innego. Jedni będą się dobrze czuli w półmroku, inni w całkowitej ciemności, jedni przed snem czytają książki, inni oglądają telewizję. Urządzając sypialnię powinniśmy wziąć pod uwagę nasze własne rytuały i przyzwyczajenia i dostosować ją w taki sposób, który najbardziej by nam odpowiadał. Na pewno warto pomyśleć o ciekawym obrazie do sypialni jak http://obrazynasciany.pl/obrazy/do-salonu/. Uniwersalne w przypadku wszystkich sypialni na świecie jest jednak to, że warto zadbać w nich o kilka źródeł światła – ekspozycja na pełne oświetlenie przed zaśnięciem może powodować bezsenność.

Do zupełnie innej kategorii wnętrz należą gabinety. W gabinecie pracujemy, dlatego jego wystrój powinien sprzyjać skupieniu. Biurko i wygodne krzesło, potrzebne nam szafki na akta, książki, etc, ew. jakieś dyskretne ozdoby, które pomogą nam poczuć się jak u siebie. Gabinet powinien również zostać urządzony w taki sposób, aby można w nim było przyjmować gości – warto zadbać o jedno lub więcej krzeseł i czajnik, w którym można gościom zaparzyć kawę lub herbatę.