Rośliny doniczkowe ożywią twoje wnętrze

Nawet najpiękniej urządzone pomieszczenie nie będzie miało charakteru, jeśli nie zapełnimy go swoimi osobistymi rzeczami. To właśnie nasze rzeczy – książki, pamiątki i bibeloty sprawiają, że wnętrze nabiera domowego charakteru. Natychmiastowy efekt ocieplenia wnętrza osiągniemy także dzięki staranie dobranym roślinom doniczkowym.

Piękne i pożyteczne

Rośliny doniczkowe oprócz pięknego wyglądu przynoszą też wiele korzyści swoim posiadaczom. W pomieszczeniu, gdzie jest dużo zieleni, poprawia się jakość powietrza, staje się ono bardziej wilgotne i czystsze. Rośliny wyłapują z powietrza drobiny zanieczyszczeń oraz dwutlenek węgla, oczyszczając je. Jednocześnie nocą, kiedy śpimy, zielone liście roślin za pomocą fotosyntezy uwalniają życiodajny tlen. Dzięki tym właściwościom powinniśmy znaleźć miejsce dla donic z kwiatami doniczkowymi w każdym pomieszczeniu.  Jeśli oczyszczanie powietrza to zbyt błahy powód do założenia kolekcji donic, możemy zdecydować się na rośliny, które oprócz roli dekoracyjnej pełnią tez funkcje użytkowe. I tak zioła w kuchni nie tylko ozdobią parapet, ale także dodadzą smaku i aromatu naszym codziennym potrawom. Aloes nie tylko zachwyci pięknym krojem liści, ale także sprawdzi się jako domowa apteczka gojąca rany i pielęgnująca skórę. Geranium nie tylko napełni pokój pięknym zapachem, ale także będzie cudownym dodatkiem do leczniczych herbatek i regenerujących kąpieli. Susz z liści tej rośliny dobrze sprawdzi się też jako remedium na atak moli. Paprotkę warto postawić obok komputera a fiołek afrykański pochłania nieprzyjemne zapachy z otoczenia.

Żywe rzeźby

Żeby rośliny doniczkowe należycie zdobiły nasze wnętrza, musimy je odpowiednio wyeksponować. I tak duże okazy na przykład filodendrony czy palmy, doskonale będą wyglądały w dużych, przestronnych pomieszczeniach, gdzie duża donica i rozłożysta roślina będą miały wystarczającą przestrzeń do zaprezentowania swojej urody. Rośliny wiszące i pnące dobrze zaprezentują się na specjalnych stelażach i kratkach. Misterne systemy linek, podtrzymujące pnącza pod sufitem odeszły już nieco do lamusa, ale przy odrobinie kreatywności na pewno zdołamy stworzyć aranżację eksponującą wszystkie walory naszego pnącza.

Niektóre rośliny, jak na przykład paprocie, dobrze wyglądają wyeksponowane na wiszących kwietnikach. Dopiero w takiej aranżacji widać całe piękno i krój filigranowych liści tej pięknej rośliny. Efektowne storczyki znacznie zyskują na urodzie, kiedy postawimy je w przezroczystych donicach, eksponujących poplątaną bryłę korzeniową. Ambitni hodowcy mogą eksponować orchidee całkiem bez doniczek, jedynie zawieszone w powietrzu. Należy tylko pamiętać o częstym i regularnym zwilżaniu spryskiwaczem kłączy storczyków. Rośliny doniczkowe mogą stać się wyrazistym, niebanalnym elementem wystroju wnętrza, jeśli zdecydujemy się na dobór odpowiedniego kwietnika. Takie mebel, dobrany stylistycznie do wystroju całego wnętrza stanowi połączenie między wystudiowaną aranżacją a subtelnym pięknem kwiatu. Możemy wybrać zarówno futurystyczny, prosty w formie stelaż jak i kutą, misterną konstrukcję. Wybór w zasadzie jest dowolny, ogranicza nas tylko własny styl i wyobraźnia.

Warto jednak w aranżacji wnętrza wziąć pod uwagę te nieco zapomniane sprzęty, gdyż należycie wyeksponowane rośliny doniczkowe mogą stać się elementem wystroju wnętrza niemal tak efektownym, jak rzeźba. Szczególne warte ekspozycji są rośliny o dużych, przyciągających uwagę kwiatach, takie jak fiołki alpejskie, hibiskusy czy storczyki. Pamiętajmy jednak, że tylko wypielęgnowane z najwyższą starannością, okazałe okazy roślin będą przyciągającą wzrok ozdobą naszego wnętrza.